טיפול בכינים

22 מוצר(ים)

מידע נוסף על כינים בוויקיפדיה

מידע נוסף על כינים באתר כללית

בקטגורייה זו תוכלו למצוא מגוון מוצרים שחשובים עבור טיפול מונע בכינים וגם תכשירים לטיפול בכינים עבור טיפול יעיל בכינים, חלקם מתאימים גם לתינוק, וחלקם יכולים להחשב תכשירים נגד כינים למבוגרים.

חלק מהמוצרים המוצגים בדף זה יתאימו גם להגדרה של תכשיר טבעי נגד כינים או חומר מומלץ נגד כינים, או תכשיר נגד כינים הכי טוב או חומר לטיפול בכינים או שמפו למניעת כינים.

מותגים מובילים במחלקה של ספריי למניעת כינים ושל חומר נגד כינים, וגם תרסיס לכינים או שמפו נגד כינים למבוגרים (נקרא גם לעיתים תרופה לכינים אבל זו לא באמת תרופה):

weleda מאמי קר       אוונט 

 מוסטלה מאמ טומי טיפי | נוביטה | נובי מבי בי פרי טוליפס בלנאום לנסינו | אמדה


 

שאלות נפוצות על כינים

   מה הם כינים?

כינת הראש, או פדיקולוס הומנוס קפיטיס, היא חרק טפילי שניתן למצוא על הראש, הגבות והריסים של אנשים. כיני ראש אוכלות דם של אדם מספר פעמים ביום ואוהבות לחיות קרוב הקרקפת האנושית. לא ידוע שכיני ראש מפיצות מחלות.

  מי נמצא בסיכון ללקות בכינים?

 כינים נמצאות ברחבי העולם. בארצות הברית, התפשטות בכינים היא הנפוצה ביותר בקרב ילדים בגיל הרך הלומדים.

  למרות שנתונים אמינים על כמה אנשים בארצות הברית מקבלים כינים בכל שנה אינם זמינים, מוערך כי יש 6 מיליון עד 12 מיליון הדבקויות מדי שנה בארצות הברית בקרב ילדים בגיל 3 עד 11 שנים.

  כינים נעות על ידי זחילה; הם לא יכולים לקפוץ או לעוף. כיני ראש מופצות במגע ישיר עם שיערו של אדם שורץ כינים. כל מי שבא במגע ראש בראש עם מישהו שכבר יש לו כינים נמצא בסיכון הגדול ביותר. התפשטות במגע עם בגדים (כגון כובעים, צעיפים, מעילים) או פריטים אישיים אחרים (כגון מסרקים, מברשות או מגבות) המשמשים אדם עם כינים אינה שכיחה. להיגיינה אישית או ניקיון בבית או בבית הספר אין שום קשר עם הדבקות בכינים.

 איך נראים כינים?

 לכינים הראש שלוש צורות: הביצה (נקראת גם ניט), הנימפה והמבוגר.

  1 . טיפול בביצי כינים

   ביצה/ ניט: ניטים הם ביצי כינים שהונחו על ידי כינת הראש הנשית הבוגרת בבסיס פיר השיער הקרוב לקרקפת. ניטים מחוברים היטב לפיר השיער והם בצורת אליפסה וקטנים מאוד (בערך בגודל של קשר בחוט) וקשה לראות אותם. ניטים נראים לעתים קרובות צהובים או לבנים אם כי ניטים חיים נראים לפעמים באותו צבע כמו שיערו של האדם הנגוע. ניטים מבולבלים לעיתים קרובות עם קשקשים, גלדים או טיפות ספריי לשיער. לכינים בדרך כלל לוקח בערך 8-9 ימים לבקוע. ביצים שעלולות לבקוע ממוקמות בדרך כלל לא יותר מ-אינץ' מבסיס פיר השיער. ניטים הממוקמים רחוק יותר מ-אינץ' מבסיס פיר השיער עשויים בהחלט להיות שכבר בקעו,  או  תרמילים ריקים. זה קשה להבחין בעין בלתי מזוינת.

 נימפה: נימפה היא כינה לא בשלה הבוקעת מהניט. נימפה נראית כמו כינת ראש מבוגר, אבל היא קטנה יותר. כדי לחיות, נימפה חייבת לאכול דם. נימפות מתבגרות לבוגרות בערך 9-12 יום לאחר בקיעה מהביצה.

2.  כינים מבוגרות.

 

הכינה הבוגרת והמפותחת היא בערך בגודל של זרעי שומשום, יש לה שש רגליים, והיא שזופה בצבע אפרפר-לבן. כיני ראש למבוגרים עשויות להיראות כהות יותר אצל אנשים עם שיער כהה מאשר אצל אנשים עם שיער בהיר. כדי לשרוד, כינים ראש מבוגר חייבת לאכול דם. כינת ראש מבוגר יכולה לחיות עד 30 ימים על ראשו של אדם אבל ימותו בתוך יום או יומיים אם נופלות ממנו. כיני ראש נקבות בוגרות בדרך כלל גדולות יותר מזכרים ויכולות להטיל כשש ביצים בכל יום.

 

   היכן נמצאיות כיני הראש הנפוצות ביותר?

 כינים  נמצאות כמעט אך ורק על הקרקפת, במיוחד סביב ומאחורי האוזניים וליד המחשוף בחלק האחורי של הראש. כינים  לפעמים נמצאים על הריסים או הגבות אבל זה נדיר. כיני הראש אוחזות בחוזקה בשיער עם טפרים דמויי וו בקצה כל אחת משש רגליהן. כינים ראשיות נצמדות היטב לפיר השיער ויכולות להיות קשות להסרה גם לאחר שהנימפות בוקעות ונשארים מעטפות ריקות.

   מהם הסימנים והתסמינים של התפשטות כינים בראש?

 מדגדג תחושה של משהו נע בשיער.

 גירוד, הנגרמת על ידי תגובה אלרגית לנשיכות של כינה הראש.

 עצבנות וקשיי שינה; כיני הראש פעילות ביותר בחושך.

 פצעים על הראש שנגרמו על ידי גירוד. פצעים אלה יכולים לפעמים להידבק בחיידקים הנמצאים על עורו של האדם.

   איך הילד שלי קיבל כינים?

 מגע ראש בראש עם אדם שכבר שורץ הוא הדרך הנפוצה ביותר להשיג כינים. קשר ראש בראש נפוץ במהלך משחק בבית הספר, בבית ובמקומות אחרים (פעילויות ספורט, מגרש משחקים, מסיבות שינה, מחנה).

   אף על פי שלא נדיר, ניתן להפיץ כינים על ידי שיתוף בגדים או חפצים. זה קורה כאשר כינים זוחלות, או ניטים המחוברים לבקיעת שיער נשפכות, ועולים על הבגדים או החפצים המשותפים. דוגמאות כוללות:

   שיתוף בגדים (כובעים, צעיפים, מעילים, מדי ספורט) או אביזרים (סרטי שיער, סיכות, מסרקים, מברשות, מגבות) שנלבשו לאחרונה או שימשו אדם שורץ;

 או שוכב על מיטה, ספה, כרית או שטיח שהיה לאחרונה במגע עם אדם שורץ.

 כלבים, חתולים וחיות מחמד אחרות אינם ממלאים תפקיד בהתפשטות כינים.

   כיצד מאבחנים הדבקות בכינים?

 האבחנה של התפשטות כינים בראש נעשית בצורה הטובה ביותר על ידי מציאת נימפה חיה או כינה בוגרת בקרקפת או בשיער של אדם. מכיוון שנימפות וכינים בוגרות קטנות מאוד, נעות במהירות ונמנעות מאור, קשה למצוא אותן. שימוש בעדשה מגדלת ומסרק בעל שיניים עדינות עשוי להועיל למציאת כינים חיות. אם לא רואים כינים זוחלות, מציאת ניטים המחוברים היטב בתוך סנטימטר מהבסיס של פירי השיער מרמזת מאוד, אך אינה מאשרת, כי אדם נגוע ויש לטפל בו. ניטים המחוברים יותר מ-אינץ' מבסיס פיר השיער כמעט תמיד מתים או כבר בקעו. ניטים מבולבלים לעיתים קרובות עם דברים אחרים שנמצאים בשיער כמו קשקשים, טיפות ספריי לשיער וחלקיקי לכלוך. אם לא נראים נימפות חיות או כינים בוגרות, והנינים היחידים שנמצאו נמצאים יותר מ-אינץ' מהקרקפת, ככל הנראה הנגיעה ישנה ואינה פעילה יותר ואין צורך לטפל בה.

   אם אינך בטוח אם לאדם יש כיני ראש, האבחנה צריכה להיעשות על ידי רופא או אחות או אדם אחר שהוכשר לזהות כיני ראש חיות.

 האם כינים מפיצות מחלות?

 אין לראות בכיני ראש סכנה רפואית או בריאותית. לא ידוע שכיני ראש מפיצות מחלות. כינים ראש יכול להיות מטרד כי נוכחותם עלולה לגרום גירוד ואובדן שינה. לפעמים הגירוד יכול להוביל לשריטות מוגזמות שיכולות לפעמים להגדיל את הסיכוי לזיהום משני בעור.

  האם ניתן להפיץ כינים על ידי שיתוף קסדות ספורט או אוזניות?

 כינים מפוזרות לרוב על ידי מגע ישיר עם שיערו של אדם שורץ. התפשטות במגע עם חפצים דוממים וחפצים אישיים עלולה להתרחש אך היא נדירה מאוד. לכינה יש רגליים שמותאמות במיוחד להיצמד לשיער אדם. כינים יתקשו להיצמד היטב למשטחים חלקים או חלקלקים כמו פלסטיק, מתכת, עור סינטטי מלוטש וחומרים דומים אחרים.

 האם פאות יכולות להפיץ כינים?

 כיני ראש וביצים שלהן  ימותו מהר אם יופרדו המארח האנושי שלהם. כיני ראש מבוגרות יכולות לחיות רק יום בערך ללא ראש אנושי לאכול ממנו. נימפות (כינים צעירות) יכולות לחיות רק כמה שעות בלי לאכול. כינים (ביצי כינים) בדרך כלל מתות תוך שבוע בלי המארח האנושי שלהן ואינן יכולות לבקוע בטמפרטורה נמוכה מזו הקרובה לקרקפת האדם. מסיבות אלה, הסיכון להעברת כינים מפאה או פאה אחרת הוא קטן ביותר, במיוחד אם הפאה או הפאה לא נלבשו במהלך 48 השעות הקודמות על ידי מישהו הנגוע באופן פעיל בכינים חיות.

  

האם שחייה יכולה להפיץ כינים?

 

הנתונים מראים שכיני ראש יכולות לשרוד מתחת למים במשך מספר שעות, אך סביר להניח שלא יתפשטו על ידי המים בבריכת שחייה. נראה כי כיני ראש אוחזות בחוזקה בשיער האדם ולא מרפות כשהן שקועות מתחת למים. רמות הכלור הנמצאות במי הבריכה אינן הורגות כינים.

כיני ראש עשויות להתפשט על ידי שיתוף מגבות או פריטים אחרים שהיו במגע עם שיערו של אדם שורץ, אם כי התפשטות כזו אינה שכיחה. יש ללמד ילדים לא לחלוק מגבות, מברשות שיער ופריטים דומים בבריכה או בחדר ההלבשה.