מאקה

4 מוצר(ים)

מאקה – מזול על.

 

 שורש מאקה נקרא בשמות רבים, כולל מאקה-מאקה, מיינו,ועוד. הוא נקרא גם ג'ינסנג פרואני, שעלול להטעות מכיוון שמאקה הוא ירק וג'ינסנג הוא עשב. לשניהם יש מוניטין של הגברת אנרגיה אך זה לא הוכח מחקרית.

 מאקה קיים כבר המון שנים.

אנשים בהרי האנדים גידלו מאקה במשך אלפי שנים. הם משתמשים בשורש כתוסף מזון כמו גם כתרופה מסורתית לכל דבר. בשנים האחרונות מאקה צץ לעתים קרובות יותר על מדפי חנויות טבע.

 

האם מאקה מועיל לאנרגיה?

נטען כי מאקה הוא צמח אדפטוגני, וטוענים שהוא נותן לגופך את היכולת להסתגל או להתנגד למתרחש בו וסביבו, כמו חרדה, לחץ ודיכאון אך אין לכך שום הוכחה מחקרית.

 

מאקה בחדר השינה

יש אנשים שמאמינים שזה יכול להאיץ את החשק המיני אצל גברים ונשים, להגביר את ספירת הזרע, לשפר את הזקפה ולהקל על תסמיני גיל המעבר אך אין שום הוכחה מדעית לכך.

 

מאקה לנשים

מספר קטן של מחקרים בדקו אם מאקה עשוי לעזור להקל על גלי חום ותסמינים אחרים לאחר גיל המעבר אצל נשים ולא מוצאו הוכחות לכך וגם לא לעלייה ברמה של התשוקה המינית.

 

החדשות הטובות

מה שאין עוררין הוא היתרונות התזונתיים של מאקה. יש בו רמות גבוהות של ברזל ויוד,ומינונים גדולים של אשלגן. מאקה עשיר גם בסידן, חומצות אמינו, ויטמינים ומינרלים.

 

האם מומלץ לקחת מאקה באבקה או גלולה?

הפרואנים יבשו מאקה באופן טבעי ולאחר מכן הרתיחו אותו ושתו את המיץ. כתוסף, מאקה נמכר כאבקה שתוכלו להוסיף למאכלים או למשקאות.

 

מה המינון המומלץ של מאקה?

אין לנו מספיק מחקר כדי לדעת כמה בטוח וכמה צריך כדי להנות מיתרונות המאקה. תוספי מאקה יכולים להשתנות במידה רבה באיכותם ובמרכיבים הפעילים שלהם. השורה התחתונה היא כי אין מינון סטנדרטי ויש לקרוא את התווית של כל תוסף ספציפי.

 

בטיחות מאקה

מאקה נחשב בדרך כלל לבטוח כמזון או כתוסף אם לא לוקחים יותר מ -3 גרם (פחות מכפית) ביום עד 4 חודשים. אבל יש צורך בבדיקות נוספות כדי לדעת אם ובאיזה מינון זה יכול לגרום נזק לנשים הרות או מיניקות, ילדים או אנשים עם מחלות כבד או כליות.

 

סקירה על שורש מאקה (ותופעות לוואי אפשריות)

מאקה הוא צמח שאוכלוסיות מסוימות בפרו השתמשו בו במשך אלפי שנים כמזון ותרופות.

בעשורים האחרונים, מאקה גדלה בפופולריות ברחבי העולם כתרופה טבעית לבעיות בריאותיות מסוימות, כולל פוריות וחשק מיני נמוך אך אין כל הוכחה לכך.

מאמר זה מסביר מהו שורש מאקה, , ועונה אם זה בטוח להוסיף לתזונה שלך.

 
מה זה מאקה?
צמח המאקה, המכונה מדעית לפידיום מייני, מכונה לפעמים ג'ינסנג פרואני.

מאקה הוא ירק הקשור לברוקולי, כרובית, כרוב וקייל.

מאקה הוא יליד הרמות הגבוהות של רכס הרי האנדים הפרואני.

למעשה, אנשים אנדים טיפחו מאקה במשך יותר מ -2,000 שנה. זהו אחד הצמחים האכילים הבודדים שיכולים לשרוד את תנאי מזג האוויר הקשים מעל 4,000 מטר (13,123 רגל) באנדים הפרואניים

באופן מסורתי, אנשי האנדים השתמשו במאקה כמזון, וצרכו אותו במשקה מותסס או בדייסה. בנוסף, אנשי האנדים השתמשו במאקה כתרופה טבעית לטיפול במצבים בריאותיים שונים, כגון מצבי נשימה ומחלות ראומטיות, אך אין הוכחה ליעילות במצבים אלה.

הביקוש למוצרי מאקה גדל בשנים האחרונות, ככל הנראה בגלל טענות כי הצמח יכול לקדם ליבידו ופוריות אך טענות אלה לא הוכחו.

בגלל העלייה בביקוש העולמי למאקה, אנשים החלו לייצר המוני צמח זה באזורים אחרים בעולם, כולל מחוז יונאן ההררי בסין.

שורש מאקה, החלק של הצמח הנפוץ ביותר, מכיל סיבים, חומצות אמינו, ויטמינים ומינרלים.

הוא מכיל גם תרכובות ביו-אקטיביות אחרות, כולל מקמידים, מקרידין, אלקלואידים וגלוקוזינולטים, הנחשבים כאחראים ליתרונות הרפואיים של מאקה

למרות שאנשים טוענים שמאקה תומך בבריאות במובנים רבים, המחקר מוגבל כרגע וממצאי המחקר על השפעותיו היו מעורבים. יש צורך במחקר נוסף על יעילותה של מאקה.

 

1. טענות להגברת החשק המיני
אין ראיות המצביעות על כך שנטילת תוספי מאקה מרוכזים עשויה להועיל לאלה עם ליבידו נמוך, או תשוקה מינית נמוכה.
 
סקירה משנת 2010 שכללה ארבעה מחקרים באיכות גבוהה עם סך של 131 משתתפים לא מצאו עדויות לכך שנטילת מאקה שיפרה את החשק המיני לאחר 6 שבועות לפחות

עם זאת, החוקרים ציינו כי המחקרים שנכללו בסקירה היו קטנים וכי הראיות היו מוגבלות מכדי להסיק מסקנות מוצקות.

כרגע לא ברור אם למאקה יש תועלת אמיתית לטיפול בחשק המיני הנמוך או בתפקוד המיני.

 

2. לא עשוי לשפר היבטים מסוימים של פוריות אצל גברים
נטילת תוספי מאקה לא עשויה לסייע בשיפור היבטים מסוימים של פוריות אצל אנשים עם זרע.

לדוגמא, מחקרים הראו כי נטילת מאקה לא עשויה לסייע בשיפור ריכוז הזרע, או במספר הזרע למיליליטר זרע. ריכוז הזרע קשור קשר הדוק לפוריות הגבר

מחקר שנערך בשנת 2020 העריך את ההשפעות של מאקה בקרב 69 גברים שאובחנו עם ספירת זרע נמוכה קלה או תנועתיות זרע מופחתת. תנועתיות הזרע היא היכולת של הזרע לשחות כראוי.

נטילת 2 גרם מאקה ליום למשך 12 שבועות לא שיפרה משמעותית את ריכוז הזרע בהשוואה לטיפול בפלצבו. לא היה הבדל משמעותי בתנועתיות הזרע בין הטיפול לקבוצות הפלצבו

בעוד תוצאות אלה לא מבטיחות, המחקר מוגבל בשלב זה. יש צורך במחקרים מעוצבים כדי לחקור את ההשפעות של תוספי מאקה על איכות הזרע והיבטים אחרים של פוריות הגבר.

 
3. לא עשוי לעזור להקל על הסימפטומים של גיל המעבר
גיל המעבר קורה בזה הזמן של החיים כאשר תקופות הווסת מפסיקה לצמיתות

הירידה הטבעית באסטרוגן המתרחשת במהלך תקופה זו עלולה לגרום למגוון תסמינים, שחלקם עשויים להיות לא נעימים. אלה כוללים גלי חום, יובש בנרתיק, שינויים במצב הרוח, בעיות שינה ועצבנות.

כמה מחקרים מראים כי מאקה לא עשוי להועיל לאנשים שעוברים גיל המעבר ובדקו סיוע אם מקל על כמה תסמינים, כולל גלי חום ושינה מופרעת

סקירה משנת 2011 שכללה ארבעה מחקרים באיכות גבוהה לא מצאה עדויות לכך שלטיפול במאקה יש השפעות חיוביות על תסמיני גיל המעבר.

עם זאת, החוקרים ציינו כי אין מספיק ראיות כדי לקבוע את הבטיחות או היעילות של מאקה לטיפול בתסמיני גיל המעבר.

 
4. לא עשוי לשפר את מצב הרוח והאנרגיה
עדויות מוגבלות מצביעות על כך שמאקה לא עשוי לסייע בשיפור רמות האנרגיה ושיפור מצב הרוח באוכלוסיות מסוימות.

מחקר שנערך בשנת 2016 בקרב 175 אנשים החיים בגובה נמוך או גבוה הוכיח כי נטילת 3 גרם מאקה אדומה או שחורה ליום במשך 12 שבועות לא שיפרה את ציוני מצב הרוח והאנרגיה בהשוואה לפלסבו

יתרה מכך, מחקר שנערך בשנת 2015 בקרב 29 נשים סיניות לאחר גיל המעבר מצא כי טיפול עם 3.3 גרם מאקה ליום במשך 6 שבועות לא הפחית את תסמיני הדיכאון בהשוואה לטיפול בפלצבו

בנוסף, ממצאי מחקר ישנים יותר מצביעים על כך שמאקה לא עשוי להועיל להפחתת תסמיני חרדה ודיכאון בקרב נשים לאחר גיל המעבר

למרות שמאקה עשויה להשפיע לטובה על מצב הרוח ועל רמות האנרגיה, כרגע אין מספיק ראיות כדי להסיק מסקנות נחרצות.

יתרונות בריאותיים פוטנציאליים אחרים
מחקר אנושי החוקר את היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של מאקה מוגבל.
 
בטיחות ותופעות לוואי
מחקרים מראים כי מאקה בדרך כלל בטוחה וכי השימוש בה אינו קשור לתופעות לוואי שליליות.

מחקר שנערך בשנת 2016 בקרב 175 אנשים מצא כי נטילת 3 גרם מאקה אדומה או שחורה ליום למשך 12 שבועות נסבלת היטב ולא קשורה לתופעות לוואי חמורות

שיטות מסורתיות של אנשים שהשתמשו לצרוך מאקה, כגון הרתחתה ולאחר מכן לאכול או לשתות אותה, לא היו קשורים תופעות לוואי.

נכון לעכשיו, לא ידוע אם מאקה בטוח לצריכה במהלך ההריון או ההנקה, ולכן מי בהריון או מניקה צריך לדבר עם צוות הבריאות שלהם לפני נטילת מאקה.

סיכום
מאקה נחשב בטוח עבור רוב האנשים. עם זאת, אם יש לך מצב בריאותי או שאתה בהריון או מניקה, שוחח עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני נטילת מאקה. זה לא יכול להיות מתאים או בטוח לכולם.
כיצד להשתמש במאקה
מאקה זמין בצורות רבות, כולל כמוסות ואבקות.

ניתן להוסיף אבקת מאקה לשייקים, שיבולת שועל, מאפים, חטיפי אנרגיה ועוד. יש לו טעם אגוזי דמוי חמאה, כך שהוא משתלב היטב עם הרבה טעמים מתוקים יותר.

המינון האופטימלי לשימוש לא נקבע. עם זאת, המינון של אבקת שורש מאקה המשמשת במחקרים נע בדרך כלל בין 1.5–3 גרם ליום.

אתה יכול למצוא מאקה בחנויות טבע, בתי מרקחת ובאמצעות קמעונאים מקוונים שונים. יש גם מבחר טוב מאוד זמין באמזון עם אלפי ביקורות.

אם ברצונך לוודא שאתה בוחר מאקה באיכות גבוהה יותר או לקבל המלצת מינון מותאמת אישית, שוחח עם איש מקצוע מוסמך בתחום הבריאות כגון דיאטנית או רופא רשום.

סיכום
אבקת שורש מאקה זמינה באופן נרחב וקלה לשילוב בתזונה.
השורה התחתונה
למרות שמחקר על ההשפעות הבריאותיות הפוטנציאליות של מאקה מוגבל, עדויות מסוימות מצביעות על כך שנטילת תוספי מאקה לא עשויה לסייע בשיפור היבטים מסוימים של בריאות מינית ופוריות ולא עשויה לסייע בהפחתת תסמיני גיל המעבר ושיפור מצב הרוח אצל אנשים מסוימים.