פרופוליס

17 מוצר(ים)

מהו פרופוליס?

האם ידעת שדבש הוא לא הדבר היחיד שדבורים מייצרות? דבורים מייצרות גם תרכובת הנקראת פרופוליס מהמוהל על עצים בעלי מחט או ירוקי עד. כאשר הן משלבות את הצבר עם הפרשות ושעוות דבורים משלהן, הן יוצרות מוצר דביק וחום-ירקרק המשמש כציפוי לבניית הכוורות שלהם. זה פרופוליס.

לפני אלפי שנים, תרבויות עתיקות השתמשו פרופוליס עבור תכונות מרפא שלה. היוונים השתמשו בו לטיפול במורסות. האשורים שמו אותו על פצעים וגידולים כדי להילחם בזיהום ולעזור בתהליך הריפוי. המצרים השתמשו בו כדי לחנוט מומיות.

הרכב הפרופוליס יכול להשתנות בהתאם למיקום הדבורים ולאילו עצים ופרחים יש להם גישה. לדוגמה, לפרופוליס מאירופה לא יהיה אותו הרכב כימי כמו פרופוליס מברזיל. זה יכול להקשות על החוקרים להגיע למסקנות כלליות לגבי היתרונות הבריאותיים שלה.
תרכובות ריפוי בפרופוליס
חוקרים זיהו יותר מ -300 תרכובות בפרופוליס. רוב התרכובות הללו הן צורות של פוליפנולים. פוליפנולים הם נוגדי חמצון.

באופן ספציפי, פרופוליס מכיל את הפוליפנולים הנקראים פלבנואידים. פלבנואידים מיוצרים בצמחים כסוג של הגנה. הם נמצאים בדרך כלל במזונות שנחשבים בעלי תכונות נוגדות חמצון, כולל:

  • פירות
  • תה ירוק
  • ירקות
  • יין אדום

מה אומר המחקר
המחקר בודק היום אם לפרופוליס יש תכונות אנטיבקטריאליות, אנטי-ויראליות, אנטי-פטרייתיות ואנטי-דלקתיות. אבל המחקר המדעי על פרופוליס מוגבל. החוקרים בודקים גם אם מוצר הדבורים מספק הגנה מפני חיידקים, נגיפים ופטריות מסויימות

בטיחות של פרופוליס

אין עדיין מספיק ראיות כדי לקבוע אם מוצרי פרופוליס בטוחים או לא, אבל הם לא נחשבים בסיכון גבוה. אנשים בדרך כלל לקחת כמה פרופוליס כאשר הם אוכלים דבש. עם זאת, אם יש לך אלרגיה דבש או דבורים, תהיה לך גם תגובה למוצרים המכילים פרופוליס. פרופוליס עלול גם לגרום לתגובה אלרגית משלו כאשר נעשה שימוש במשך זמן רב.

כוורנים הם חלק מהאנשים שסביר להניח שיפתחו להם אלרגיה לפרופוליס מכיוון שהם נמצאים המון סביב הכוורת. התגובה האלרגית האופיינית היא פריצת עור דמוית אקזמה. שוחח עם הרופא שלך לפני הוספת פרופוליס לתוכנית הטיפול שלך, במיוחד אם יש לך אלרגיות קיימות או אסטמה.

איפה ניתן להשיג פרופוליס
פרופוליס ניתן לרכוש בבתי מרקחת או חנויות מזון בריאות. צורות אקטואליות כוללות קרמים, משחות וקרמים. ניתן ליטול פרופוליס גם דרך הפה ומגיע בצורת טבליות, תמצית נוזלית וכמוסה.

נכון לעכשיו, אין מינון מומלץ מבחינה רפואית מכיוון שיש צורך במחקר נוסף. מקור מהימן אחד ממליץ על ריכוז יומי של בערך 70 מיליגרם ליום, אך זו אינה המלצה של מנהל המזון והתרופות. היצרנים עשויים להציע מנה על תווית המוצר. שאל את הרופא אם הפרופוליס בטוח עבורך לפני נטילת תוספי מזון כלשהם.

מקורות:

פרופוליס באתר וויקיפדיה