מינרלים

כאן תוכלו למצוא מבחר ענק של מינרלים

מותגים מובילים של מינרלים: אלטמןסולגארסופהרבצנטרוםגרמזהצמחי האמזונס

בפארמה פלוס תוכלו למצוא מינרלים של מיטב המותגים הפועלים בשוק, בינהם אקוסאפ, אלטמן, סולגאר, סופהרב ועוד.

89 מוצר(ים)

על מינרלים

מינרלים הם תרכובות אורגניות שגופנו משתמש בהן, בכמויות קטנות מאוד, למגוון תהליכים מטבוליים. עדיף לקבל ויטמינים ומינרלים מאכילת מגוון מזונות לא מעובדים בריאים.

 

בעוד נטילת תוסף מינרלים 'רחב טווח' כללי  מהווה סיכון בריאותי מועט, ועשוי להועיל לאדם שהתזונה שלו מוגבלת וחסרת מגוון, נטילת תוספי מינרלים במקום לאכול תזונה מזינה אינה מומלצת.

 

תוספי מינרלים משמשים לעתים קרובות לרעה ונלקחים ללא ייעוץ מקצועי. הם משמשים לעתים קרובות כסוג של תרופה לטיפול במחלות כגון הצטננות, או כדי לנטרל בעיות אורח חיים כגון מתח.

 

בניגוד לאמונה הרווחת, מינרלים אינם תרופות או תרופות פלא. הם תרכובות אורגניות המשתתפות בתפקודים מטבוליים שונים. אין ליטול תוספי מזון במינון גבוה אלא אם כן מומלץ על פי ייעוץ רפואי.

 

ויטמינים ומינרלים מתקבלים ממזון

מחקרים מצביעים על כך שרוב המינרלים שאתה מקבל מהמזון שאתה אוכל טובים יותר מאלו הכלולים בכדורים.למרות שמינרלים בתוספים מסונתזים להרכב הכימי המדויק של מינרלים טבעיים.

 

היוצא מן הכלל העיקרי לכך הוא חומצה פולית. הצורה הסינתטית (בתוסף או במזון מועשר) נספגת טוב יותר בגוף מאשר חומצה פולית ממקורות מזון.

 

מזון הוא מקור מורכב של ויטמינים, מינרלים ופיטוכימיקלים (כימיקלים צמחיים), שכולם עובדים יחד. תוספי מזון נוטים לעבוד בבידוד. מחקרים מראים כי מרכיב מזון בעל השפעה על הגוף עשוי שלא להשפיע באותה מידה כאשר הוא מבודד ונלקח כתוסף. זה יכול להיות מכיוון שהוויטמינים והמינרלים במזונות מושפעים גם ממרכיבים אחרים של המזון, ולא רק מ'החומר הפעיל'.

 

פיטוכימיקלים הם מרכיב חשוב במזון ונחשבים כמפחיתים את שכיחות מחלות הלב וכמה סוגי סרטן. תוספי מזון אינם מספקים את היתרונות של פיטוכימיקלים ורכיבים אחרים הנמצאים במזון. נטילת תוספי ויטמינים ומינרלים אינה תחליף לתזונה בריאה.

 

מחסור בוויטמינים ומינרלים

הגוף שלנו זקוק רק לכמות קטנה של ויטמינים ומינרלים מדי יום. תזונה מגוונת מספקת בדרך כלל מספיק מכל ויטמין ומינרלים. עם זאת, אנשים מסוימים עשויים להזדקק לתוספי מזון לתיקון מחסור בוויטמינים או מינרלים וזה כולל:

 

 • נשים בהריון ונשים מניקות
 • אנשים שמעשנים, שותים אלכוהול עודף או משתמשים בסמים לא חוקיים
 • דיאטה  או אלה על דיאטות קפדניות מאוד
 • קשישים (במיוחד נכים או חולים כרוניים)
 • צמחונים או טבעונים
 • נשים עם מחזורים קשים.
 • אנשים עם אלרגיות למזון
 • אנשים עם בעיות ספיגה (כגון שלשולים, מחלת צליאק, סיסטיק פיברוזיס או לבלב).

 

 

 

גלולות ויטמין ומינרלים  אינן תרופות פלא

מקובל לחשוב כי נטילת מינון גדול של מינרלים מסוימים תפעל כמו תרופה לריפוי או למניעת מחלות מסוימות.

אולם לאחר מחקר מקיף, אף אחת מהטענות הללו לא הוכחה כנכונה. מחקרים בקנה מידה גדול הראו באופן עקבי תועלת מועטה בנטילת מגה-מנות של תוספי מזון. למעשה, ישנן עדויות לכך שנטילת תוספי מזון במינון גבוה כדי למנוע או לרפא מחלות כרוניות גדולות (כגון מחלות לב וסרטן), עלולה להזיק לבריאותך.

 

מתח, עייפות וכדורי מינרלים

תוספי ויטמינים נחשבים בדרך כלל כנוגדן ללחץ. תחושת לחץ אינה מובילה אוטומטית למחסור בוויטמינים ומינרלים, ולכן נטילת תוסף כזה או אחר לא בהכרח תגרום לתחושות מלחיצות להיעלם.

 

תוספי ומינרלים יכולים להיות מסוכנים

איזון נכון ורמות נאותות של חומרים מזינים חיוניים חשובים למגוון תהליכים מורכבים בגופנו. כאשר ויטמינים או מינרלים  נלקחים כתוספי מזון, הם מוחדרים לגוף ברמות שלעולם לא ניתן היה להשיג על ידי אכילת הדיאטות הבריאות ביותר.

 

תוספי יכול גם לגרום מינונים גדולים של ויטמין או מינרל יחיד אשר נאכל ' לבד.' כאשר ויטמינים או מינרלים נצרכים ממזונות, יש להם חברים רבים כדי לעזור להם לאורך הדרך. למשל, פרוביטמין א (בטא קרוטן) במזון מלווה במאות קרוטנואידים קרובי משפחה.

 

פשוט לקחת גלולה של ויטמין או מינרלים הוא לא תיקון מיידי עבור  חסר אנרגיה. השילוב של מגוון שלם של תרכובות במזונות הוא שנותן לנו את ההגנה (שאת רובם אנחנו כנראה אפילו לא יודעים עליה).  כאשר אתה מסיר באופן מלאכותי אחד מהם ומספק אותו לחלוטין מחוץ להקשרו, יתכן שהוא אינו יעיל ובמקרה של ויטמינים או מינרלים מסוימים יכול להיות בעל השפעות שליליות.

 

תוספי ויטמינים ומינרלים יכולים גם להפריע לתרופות מרשם וטיפולים רפואיים. במקרים קיצוניים, למשל, כאשר אנשים לוקחים 100 פעמים את צריכת התזונה המומלצת, זה יכול לעצור את העבודה של תרופות נוגדות פרכוסים, כגון אלה המשמשים אפילפסיה.

 

מינונים גבוהים של תוספי ויטמיניםומינרלים  אינם בטוחים

אנשים רבים מאמינים בטעות כי מאז כמויות קטנות של ויטמינים ומינרלים טובים בשבילך, אז כמויות גדולות בטח יהיו טובות יותר. עם זאת, עדיף לעקוב אחר הכלל של 'פחות זה יותר'.

 

 • נטילת מינונים גבוהים מהמומלץ של ויטמינים מינרלים עלולה לגרום לבעיות בריאותיות. כגון:
 • צריכה מוגזמת של אבץ, ברזל, כרום וסלניום ניתן להעלות לרמות רעילות בגוף.
 • צריכה גדולה של פלואוריד (במיוחד בילדות) עלולה להכתים, ואף להחליש, את השיניים.
 • מינונים גדולים מאוד של שמן דגים עלולים להוביל לירידה בקרישת הדם.
 • רעילות ברזל נפוצה גם היא. אפילו כמות קטנה מעל מערכת העיכול עלולה לגרום להפרעות במערכת העיכול, בחילות ופעולות מעיים שחורות. רעילות חמורה עלולה להוביל לתרדמת ואפילו למוות.

הישאר בטוח ושמור על המינון המומלץ

עבור מבוגר בריא, אם משתמשים בתוספים, יש ליטול אותם בדרך כלל ברמות הקרובות להמלצות משרד הביראות. אין ליטול תוספי מזון במינון גבוה אלא אם כן מומלץ על פי ייעוץ רפואי.

 

תוספי ויטמינים ומינרלים הם מדד לטווח קצר

נטילת תוספי ויטמינים ומינרלים היא מדד לטווח קצר. שימוש ארוך טווח בכמה תוספי מזון במינון גבוה יכול להוביל לתסמינים של רעילות.

 

אם אתה מרגיש שאתה יכול להיות חסר ויטמינים ומינרלים מסוימים, זה יכול להיות טוב יותר להסתכל על שינוי התזונה שלך ואת אורח החיים ולא להגיע עבור תוספי מזון. אם אתה זקוק לעזרה, פנה לרופא או לדיאטנית.

 

פנה לייעוץ מקצועי בעת נטילת תוספי ויטמינים ומינרלים

כמה תרופות משלימות, כגון תוספי ויטמינים ומינרלים יכולים לקיים אינטראקציה עם תרופות מרשם וטיפולים רפואיים. לכן חשוב לפנות לייעוץ מהרופא שלך.

 

אם מומלץ ליטול תוספי ויטמינים או מינרלים, מומלץ לפנות לדיאטנית, שתוכל לעבוד עם הרופא שלך או עם אנשי מקצוע אחרים בתחום הבריאות בכדי לספק ייעוץ תזונתי הקשור למצבך.

 

ואם אתה צריך לקחת תוסף, עדיף לקחת מולטי ויטמין ומינרל ברמה התזונתית המומלצת, ולא תוספי תזונה בודדים או מולטי ויטמינים במינון גבוה.

 

זכור, לדווח על כל התרופות המשלימות (כולל תוספי ויטמינים ומינרלים) שאתה לוקח כשאתה מבקר אצל כל איש מקצוע בתחום הבריאות.