צרו קשר שירות לקוחות

0508220627

ויטמיני B

קבוצת ויטמיני B כולה היא מסיסה במים וחיונית לתפקודיה השונים והרבים של מערכות הגוף.

לכל ויטמין B יש תפקידים שונים בגופנו אך ביחד עם פועלים באופן סינרגיסטי על מנת לספק את כל מה שהגוף צריך.

בקבוצה זו קיימים הויטמינים B1 תיאמין, B2 ריבופלאבין, B3 ניאצין, B5 פנטוטני, B6 פירידוקסין, B7 ביוטין, B9 חומצה פולית, B12 קובלמין.

קיימים כיום תוספי תזונה אשר מכילים כל אחד מויטמיני B בנפרד או שילוב שלהם כקומפלקס ויטמיני B של חברות כגון אלטמן, סופהרב, סולגאר ואקו-סאפ.

39 מוצר(ים)

קבע כיוון יורד

ויטמין B הוא מושג כללי מדי. למה? כיוון שבקבוצת ויטמיני B קיימים 8 סוגים שונים של ויטמינים מקבוצת בי. 

בקבוצה זו קיימים הויטמינים הבאים:

  • ויטמין B1 תיאמין
  • ויטמין B2 ריבופלאבין
  • ויטמין B3 ניאצין
  • ויטמין B5 פנטוטני
  • ויטמין B6 פירידוקסין
  • ויטמין B7 ביוטין
  • ויטמין B9 חומצה פולית
  • ויטמין B12 קובלמין

קבוצת ויטמיני B כולה היא מסיסה במים וחיונית לתפקודיה השונים והרבים של מערכות הגוף. לכל ויטמין B יש תפקידים שונים בגופנו אך ביחד עם פועלים באופן סינרגיסטי על מנת לספק את כל מה שהגוף צריך. 

במאמר זה נסקור את הויטמינים השונים מקבוצת ויטמיני בי ואת תפקידם בגוף. בנוסף נסקור את התכשירים השונים הקיימים כיום ברשתות הפארם והאונליין של חברות כגון אלטמן, סולגאר , סופהרב , הדס ועוד. מגוון גדול ואיכותי של מוצרים המכילים את ויטמין B מכל הסוגים ניתן למצוא פה באתר שלנו במחירים נוחים ומשתלמים.

תחילה נגיד שכל ויטמין B בפני עצמו קיים כתוסף תזונה, אולם לאנשים הרוצים להעלות את הרמות של כל קבוצת ויטמיני B בגוף בצורה עדינה יכולים לעשות זאת באמצעות קומפלקס ויטמיני B אשר מכיל מינונים המותאמים לכמות הצריכה היומית הרצויה אצל מבוגרים של כל קבוצת ויטמין B. קומפלקס ויטמיני בי קיים אצל חברות אלטמן ונקרא B-50 קומפלקס וגם אצל חברת סולגאר "קומפלקס B 100 מ"ג".

בנוסף קיימים תכשירים המכילים שילוב של ויטמינים B6, B9, B12 אשר חשובים כולם לפעילות קרדיולוגית של הלב (למשל המוצר טריקרדיה, והתרופה טריבמין המכילה B1,B6,B12.)

מהם תפקידם של קבוצת ויטמיני B בגוף האדם?

B12: ויטמין B12 אחראי על ייצור של כדוריות דם אדומות ביחד עם הברזל אשר קושר את החמצן ויחד עם החומצה הפולית. הוא חשוב מאוד גם לייצור תקין של שרשרת הDNA. ויטמין B12 נמצא בעיקרון בתזונה מן החי ולכן לצמחוניים יש לעתים מחסור בויטמין B12 ולכן כדאי מאוד לצמחוניים וטבעוניים ליטול תוסף תזונה המכיל B12. ויטמין B12 נספג הכי טוב כתוסף תזונה כאשר נוטלים אותו מתחת ללשון ולא בבליעה. הסיבה לכך היא שהספיגה שלו ממערכת העיכול היא לא כל כך טובה , בעוד הוא קיים בטבליות מסיסות ולכן ניתן לקחת אותו מתחת ללשון והוא נספג ישירות למערכת הדם דרך הנימים הקטנים שבתחתית הפה. ויטמין B12 למציצה קיים אצל חברות סולגאר , אלטמן, סופהרב , הדס ועוד. לאלטמן יש גם ויטמין B12 בספריי מתחת ללשון. סולגאר מספקת גם ויטמין B12 בטבליות לבליעה עבור מי שבכל זאת מעדיף. אנו ממליצים ליטול B12 כתוסף תזונה לבדו במצבים של מחסור (בדיקת דם פשוטה תראה מחסור בB12) ולא סתם ככה ללא הפניית רופא.

B9: ויטמין B9 מוכר לכולנו בשמו "חומצה פולית".  ובאופן כללי פולאט אחראית על ייצור DNA לתאים ולכן ויטמין זה הוא חיוני. הגוף שלנו מייצר גם בעצמו את ויטמין B9 ולכן רוב האנשים לא צריכים ליטול אותו בתור תוסף אלא  רק במחסור בבדיקות דם והוא די נדיר. האוכלוסייה היחידה שצריכה ליטול תוספת של חומצה פולית הן נשים הגיל הפוריות והריון. ויטמין זה חשוב מאוד להתפתחות קוגניטיבית בשלב העוברי לכן מומלץ מאוד לכל אישה בגיל הפוריות או אישה המתכננת ללדת ילדים בתקופה הקרובה להתחיל כבר לפני הכניסה להריון וליטול תוסף תזונה או תרופה של חומצה פולית במינון של 400 או 800 מיקרוגרם. חומצה פולית קיימת גם בתור תרופה במינון גבוה של 5 מ"ג. את מינון זה לוקחים אך ורק בהוראה של רופא במקרים של מחסור. 

ויטמין B1:  הוא ויטמין בי הראשון שהתגלה והוא חיוני לפעילות תקינה של המוח והלב. כזכור לכולנו , בפרשת רמדיה היה מחסור של ויטמין B1 באחת האצוות של המזון לתינוקות של החברה. בעקבות מחסור זה תינוקות רבים שהשתמשו בפורמולה המוח לא התפתח בצורה תקינה. לצערנו תוצר פרשה זו היה עשרות תינוקות עם בעיות קוגניטיביות קשות ואף במוות של כמה מהם. פרשה זו רק מבהירה כמה ויטמין זה חיוני לתפקוד תקין של מערכת הלב ומערכת העצבים המרכזית. ויטמין B1 לרוב לא נמצא במחסור אצל אנשים מבוגרים אלא אם נוטלים תרופות מסויימות המורידות את רמתו. לאלו אשר בכל זאת רוצים ליטול ויטמין B1 כתוסף תזונה יש את חברת סולגאר המשווקת תוסף B1 בטבליות.

ויטמין B2: ויטמין הריבופלבין מעורב בייצור אנרגיה אנזימתית והגוף שלנו מייצר אותו עצמאית. רוב האנשים לא סובלים ממחסור בויטמין זה אולם רמות נמוכות שלו יכולות להתבטא בפגיעה בראייה, לסדקים בזוויות הפה ולפגיעה בריריות. 

ויטמין B3: קיים בשתי צורות: ניאצין וניקוטינאמיד. רמות נמוכות של ויטמין זה יכולות להתבטא בשלשולים, התפתחות מחלות עור דרמטיטיות ואפילו להתפתחות של דימנציה. אנשים הסובלים מכולסטרול גבוה יכולים ליטול מינונים גבוהים של ניאצין לתמיכה בהורדת כולסטרול. טיפול עם ניאצין לא יכול להחליף טיפול בתרופות קונבנציונלית אלא רק כתוספת להן. מינונים גבוהים במיוחד של ניאצין עלולים לגרום להסמקה של עור הפנים.

ויטמין B5: חיוני לייצור של חומרים פעילים בגוף לייצור אנרגטי וייצור הורמונלי , גם של בלוטת יותרת הכליה (האדרנל).

ויטמין B6: ויטמין חשוב מאוד למאזן המערכת ההורמונלית של הגוף. מחסור של ויטמין זה יכול לגרום לדיכאון, הפרעות חרדתיות, אנמיה ובעיות עור. ויטמין B6 גם מאוד עוזר להטמעת הספיגה של מגנזיום ולכן הרבה פעמים תראו תוספים המשלבים מגנזיום לכאבי שרירים יחד עם ויטמין B6.

ויטמין B7: ביוטין משתתף בתהליכי ייצור של חומצות אמינו שונות והוא קשור לבריאות העור. נטילה של ביוטין כתוסף תזונה יכולה לשפר את מרקם העור ולמנוע בעיות כגון סבוריאה, עור יבש וקילופים. ביוטין קיים כתוסך תזונה במינון 600 מ"ג לבליעה בחברת סולגאר. ניתן לקחת ביוטין גם ללא קשר למחסור בבדיקות והוא נחשב מעין "ויטמין קוסמטי" לשיפור מראה העור.