טיפים ושיטות להלבנת שיניים 

הקפדה על שיניים לבנות עשויה להיות אתגר רציני, במיוחד לאור צריכת הקפה, התה ושאר המזונות והמשקאות המכתימים. למרבה המזל, ישנן כמה שיטות להלבנה של שיניים שיכולות לעזור להשיג חיוך זוהר, החל מתכשירים לשימוש בבית ועד לטיפולים במרפאות שיניים בסיוע טכנולוגיות מתקדמות:

שיטות ביתיות להלבנות שיניים 

 • משחת שיניים מלבינה - משחת שיניים מלבינה מכילה חלקיקים שוחקים, המסייעים להסיר כתמים מהשיניים. עדיף להשתמש במשחה המכילה מי חמצן או קרבמיד מי חמצן, שהם החומרים הפעילים בהלבנת שיניים. עם זאת, מומלץ להימנע משימוש יתר במשחת שיניים מלבינה מכיוון שהיא עלולה לפגוע באמייל השיניים.

 • סודה לשתייה - סודה לשתייה היא תרופה טבעית להלבנה, שיכולה לסייע בהסרת כתמי שטח. מערבבים כמות קטנה של סודה לשתייה עם מים או עם מי חמצן ליצירת משחה, ומצחצחים את השיניים למשך דקה או שתיים. יש להיזהר בכמויות של הסודה ומי החמצן מכיוון שזה עלול לגרום נזק לשיניים.

 • משיכת שמן - לאלה שמעוניינים בשיטה טבעית ממש עתיקה. זהו מרשם איורוודי עתיק שכולל מריחה ושפשוף קל על השיניים,  עם מטלית כותנה טבולה בשמן קוקוס, למשך מספר דקות. שיטה זו יכולה לעזור להסיר חיידקים ורעלים אשר עלולים לגרום להכתמה ושינוי צבע.

 • אבקת פחם - כן שחור אך מלבין. פחם הוא חומר שמסוגל לספוח כימיקלים וכתמים ונחשב כפתרון אפקטיבי הן לניקוי עששת וחיידקים בחלל הפה, והן להלבנה של השיניים. לטבול מברשת שיניים באבקת פחם ולצחצח את השיניים כ-2 דקות ואז לשטוף היטב וביסודיות את הפה.

 • אלוורה - ידוע שהוא חומר טוב לשיניים ולחניכיים בכלל. מריחת ג'ל אלוורה מרוכז על השיניים יכול גם להלבין אותם.

 • רצועות הלבנה - רצועות הלבנה שניתן לרכוש בבית המרקחת. הן מכילות ג'ל על בסיס פרוקסיד ("מי חמצן"), בריכוז לא גבוה, שמניחים על השיניים ונשארים איתן במשך 30 דקות עד שעה בכל יום. תוצאות ראשוניות מופיעות לאחר מספר ימים, אך מומלץ להמתין עד שבועיים כדי להשיג תוצאות מקסימליות.

 • מגשי הלבנה - עוד אפשרות ביתית להלבנה. מגש בהתאמה אישית ממולא בג'ל על בסיס פרוקסיד ומולבש בין שעה לשעתיים כל יום. יש להיזהר משימוש יתר מכיוון שהם עלולים לגרום לרגישות בחניכיים ולנזק לאמייל.

הלבנות שיניים במרפאות שיניים

הלבנות שיניים בשיטות ביתיות הם תהליכים שלוקחים זמן עד שחומרי ההלבנה יתנו תוצאות משחות הלבנה, מגשי ג'ל, רצועות הלבנה ועוד. 

אנשים המעוניינים בתוצאות מהירות יותר או כאלו הסובלים מכתמים קשים ועקשניים על השיניים בוחרים לעבור את התהליך על ידי רופא שיניים. 

רופא השיניים יבחן את מצב הפה של המטופל, יבין את הרגישויות שלו ויציע מספר דרכים להבהרת השיניים:

 • הלבנות שיניים בלייזר - אלו טיפולים מהירים במיוחד ויעילים ביותר לאורך זמן, וניתן לראות תוצאות לאחר טיפול אחד. רופא השיניים מורח ג'ל הלבנה על השיניים, ומשתמש באלומת לייזר ממוקדת להפעלת הג'ל, ותוך דקות החומר הופך אקטיבי ומלבין את השיניים.

 • רצועות הלבנה - מטופלים שלא ניתן להציע להם טיפול באמצעות לייזר יכולים לעבור תהליך הלבנה באמצעות רצועות מותאמות על ידי רופא שיניים. הרצועות הן בריכוז גבוה ופועלות מהר יותר מאלו שרוכשים בבתי המרקחת לשימוש ביתי. המטופל יזדקק למספר טיפולים.

 • מגשי הלבנה - גם במקרה של מגשי הלבנה, החומרים בהם ישתמש הרופא יהיו בריכוז גבוה. והמטופל יזדקק למספר טיפולים על מנת להגיע לתוצאות.

 • הדבקת שיניים או ציפוי שיניים - אם השיניים מוכתמות באופן חמור, ולא ניתן להלבין אותם בשיטות המקובלות, רופא השיניים יציע הדבקת שיניים או ציפוי שיניים.